21 stycznia 2020 r dwadzieścia osób z klas ósmych i z klasy siódmej uczestniczyło w warsztatach chemicznych.

Wycieczka rozpoczęła się o godz. 13:30 wyjazdem spod budynku szkolnego przy ul. Chopina. Dojazd do Instytu Chemii we Wrocławiu zajął 30 minut.

Tym razem zajęcia dotyczyły Skali Ph oraz Węglowodorów i Alkoholi. Uczniowie wykonali 6 doświadczeń ze skali Ph i opisali je utrwalając teorię wcześniej poznaną na lekcjach oraz 7 doświadczeń dotyczących węglowodorów i alkoholi.

Grupa starsza wykonywała doświadczenia: Badanie właściwości węglowodorów. Badanie rozpuszczalności węglowodorów w wodzie., Porównanie zachowania heksanu mi heksenu wobec bromu i nadmanganianu potasu, Węglowodory jako rozpuszczalniki, Badanie właściwości fizycznych alkoholi, Badanie rozpuszczalności alkoholi w wodzie i w heksanie, Badanie reakcji etanolu z sodem, Odróżnianie alkoholi jednowodorotlenowych od wielowodorotlenowych.

Grupa młodsza wykonywała doświadczenia : Sporządzanie barwnej skali roztworów wzorcowych i wskaźników, np. Mleka, proszku do prania, mydła, proszku do pieczenia itp.

Wszystkie doświadczenia wiązały się z wytrącaniem osadu bądź zmianą barwy. Sprawiło to, że były one bardzo ciekawe i przyjemne dla oka.

Opiekunką była jak zwykle niezastąpiona p. Pakos, która dopilnowała wszystkiego i zakończyła wyjazd wizytą w KFC. Do Oleśnicy wycieczka wróciła ok. 18:00.