03 grudnia dwadzieścia osób z klas ósmych i z klasy siódmej uczestniczyło w warsztatach chemicznych.

Wycieczka rozpoczęła się o godz. 13:30 wyjazdem spod budynku szkolnego przy ul. Chopina. Dojazd do Instytutu Chemii we Wrocławiu zajął 30 minut.

Tym razem zajęcia dotyczyły Otrzymywania roztworów wodorotlenków oraz Typów reakcji chemicznych . Uczniowie wykonali 11 doświadczeń i opisali je utrwalając teorię wcześniej poznaną na lekcjach.

Grupa starsza wykonywała doświadczenia: Rozpuszczanie stałego wodorotlenku sodu w wodzie, Badanie odczynu roztworu wodorotlenku sodu i wody amoniakalnej za pomocą wskaźników, Otrzymywanie roztworu wodorotlenku w reakcji wodorotlenku z wodą, Otrzymywanie wodorotlenku magnezu, Otrzymywanie roztworu wodorotlenku wapnia w reakcji tlenku wapnia z wodą, Otrzymywanie wodorotlenku żelaza III, Otrzymywanie wodorotlenku miedzi II.

Grupa młodsza wykonywała doświadczenia Reakcja miedzi z tlenem, Spalanie magnezu, Rozkład nadtlenku wodoru, Rozkład termiczny cukru, Reakcja cynku z kwasem solnym, Reakcja miedzi z roztworem azotanu srebra, Reakcja jodku potasu z azotanem V ołowiu II

Wszystkie doświadczenia wiązały się z wytrącaniem osadu bądź zmianą barwy. Sprawiło to, że były one bardzo ciekawe i przyjemne dla oka.

Opiekunką była jak zwykle niezastąpiona p. Pakos, która dopilnowała wszystkiego i zakończyła wyjazd wizytą w McDonald's. Do Oleśnicy wycieczka wróciła ok. 18:30.