25 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. Odwiedziła nas grupa artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprezentowała pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”.

Podczas pokazu omówiono i zaprezentowano sytuację międzynarodową Polski przed wybuchem II wojny światowej i w trakcie jej trwania. Pasjonaci historii zaprezentowali polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły repliki broni, karabiny, pistolety, granaty i bagnety. Ochotnicy mieli szanse osobiście dotknąć i sprawdzić wyposażenie wojska polskiego poprzez przymierzanie hełmów, masek przeciwgazowych oraz elementów umundurowania żołnierzy. Największą atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonej broni. Nie brakło również ćwiczeń z musztry. Cel – sprawdzenie , kto nadaje się do wojska. Egzamin szeregowcy przeszli imponująco.

Na zakończenie każdy mógł z bliska obejrzeć rekwizyty, przymierzyć strój wojskowy , czy maskę przeciwgazową. Uczniowie zadawali wiele pytań, była to dla nich żywa lekcja historii.

Koordynatorem akcji była Beata Rubaszewska.