W poniedziałek, 28 października uczniowie klasy I B wybrali się do Urzędu Gminy Oleśnica. Dzieci zaproszone zostały przez jednego z Rodziców, pana Piotra Kędziorę w ramach tzw. preorientacji zawodowej.

Pierwsze kroki skierowały do gabinetu Wójta, pana Marcina Kasiny. Dzieci z bliska mogły zobaczyć wyposażenie gabinetu, posiedzieć w fotelu Wójta i zadawać pytania, na które gospodarz spotkania cierpliwie odpowiadał.

Później przeszły do sali plenarnej. Tu przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi radni Gminy. Zobaczyły łańcuch, w którym Przewodniczący Rady prowadzi obrady, poznały Sekretarza Gminy i panią protokolantkę, uczestniczyły w dyskusji, ale przede wszystkim mogły zagłosować przy pomocy specjalnych urządzeń. Pytanie brzmiało: „Czy chciałbyś spędzić cały dzień w Urzędzie zamiast wracać do szkoły?”. Po podliczeniu głosów tych „przeciw” nie było…

Dzieci zwiedziły też kilka gabinetów, w których pracują urzędnicy oraz obejrzały interaktywną mapę, z pomocą której monitoruje się czystość powietrza w mieście i gminie.

Na zakończenie spotkania były podziękowania i kwiaty od dzieci. One same otrzymały drobne upominki z logo Gminy Oleśnica. To była inna, ale niezwykle interesująca lekcja.