W dniu 20 IX wybraliśmy się do Uniwersytetu Wrocławskiego i uczestniczyliśmy w XXII Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Wyjechaliśmy ze szkoły o godzinie 13:30, aby dotrzeć na miejsce kilkanaście minut przed rozpoczęciem. Na spotkanie wybrali się uczniowie zainteresowani chemią z klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych oraz ósmych.

Wykład Odlotowe Eksperymenty prowadzony był przez przesympatycznego Pana Michała Kochecia. Tematem przewodnim była matematyka, ale w odniesieniu do chemii i fizyki.

Wykład podzielony był na trzy części i trwał trzy godziny.

Pierwsza część, czyli Opowieść o wszechświecie, przybliżyła nam pojęcie kosmosu. Pan Kocheć opowiedział nam o wielkościach i temperaturach w kosmosie opierając swój wywód na ciekawych eksperymentach, w których mogliśmy wziąć czynny udział.

W drugiej części zatytułowanej Chemia odmienia codzienność wykładowca w zabawny sposób pokazał nam kilka chemicznych sztuczek. Poznaliśmy tajemnicę lodów błyskawicznych (stworzonych przy pomocy jogurtu i ciekłego azotu) i niewidzialnego atramentu sympatycznego. Prowadzący pokazał nam również jak zrobić pranie przy pomocy gaśnicy oraz jak wyprodukować prąd z cytryny.

Ostatnia część, czyli Chemiczny Hollywood, w widowiskowy sposób podsumowała cały wykład. Pasta dla słonia, zapałki z czerwonego fosforu, niebieski ogień, żywcem wyciągnięty z filmu o magii oraz eksperyment Luminescencja – ŚWIATŁO, kamera... zaparły nam dech w piersiach.

Wyjazd zakończył się o godzinie 18:00 w Oleśnicy. Odniosłam wrażenie, że wszyscy byli z niego zadowoleni.